Yeni Eğitim Öğretim Yılında İlk Defa Okul ile Tanışacak Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalıdır?

Yeni Eğitim Öğretim Yılında İlk Defa Okul ile Tanışacak Çocuklara Aileler Nasıl Davranmalıdır?

Yeni eğitim ve öğretim döneminde birçok öğrenci eğitim hayatlarının son dönemlerini yaşarken bir yandan da ilk kez okul ile tanışacak çocuklar okullu olmanın heyecanını yaşıyor! Yeni eğitim ve öğretim hayatı ailelere de yeni deneyimler ve sorumluluk kazandıracaktır.

Eğitim ve öğretim hayatına uzun bir tatilden sonra tekrar devam etmenin heyecanını yaşayan öğrenciler ise öğretmenlerini ve arkadaşlarını tekrar görecek olmanın sevincini yaşarken bir yandan da tatil sonrası okula alışmanın zorluğunu yaşayabilirler.

Çocuk güven duyduğu aile ortamından ayrılarak güven duyup sosyalleşeceği hem de öğreneceği okul ortamına ayak basar. Çocuklar için heyecanlı olan bu duruma bazen kaygıda eşlik edebilir ve okula alışma da zorluklar yaşaması söz konusu olabilir. Bir çocuğun okula alışma süresini yaş dönemi, kişilik özellikleri, ilişki- bağlanma örüntüleri ve aile tutumları etkilemektedir.

 

“Aileler Çocuklarına Okula Alışma Sürecinde Nasıl Destek Olmalıdırlar?”

İlk defa eğitim hayatına başlayacak çocuklar, okula gideceğini okul başlamadan önce öğrenmemelidir. Habersizce ya da bir gün önce okula gideceğini öğrenen çocuk okula alışmakta ve kabul etmekte zorlanabilir veya okul fobisi durumu gerçekleşebilir. Çocuğun okula gideceğini bilmesi, gideceği okulu önceden görmesi, mümkünse öğretmeniyle tanışması çocuğun okula alışma sürecini kolaylaştıracak ve olumlu duygularla okula başlamasına fırsat verecektir.

 

Uykusunu Almış Olmasına dikkat Edin!

Çocuğun uykusunu almış ve dinlenmiş hissetmesi okulun ilk gününde hazır bulunuşluğunu etkileyeceği için ailelerin okula başlamadan en az 1 hafta önce uyku saatlerini düzenlemesi gerekmektedir. İyi bir kahvaltı etmesi, tuvalet ihtiyacını gidermiş olması fiziksel açıdan rahat hissetmesine ve okula alışma durumuna yardımcı olacaktır. “Ayrıca okulda ilk gün olumsuz bir şekilde tamamlandığında çocuklar duruma göre okula gitmemek isteyebilir. Bu yüzden olumlu geçen ilk günler her zaman avantaj sağlar.”

 

Kırtasiye Alışverişini Birlikte Yapın!

Okul ihtiyaçları ve kırtasiye alışverişine çocuğu dahil etmek ve alışveriş sırasında tercihlerine izin vermek okula başlama motivasyonunu arttıracak, yeni aldığı kalemler ve defterleri kullanmak için heyecan duymasını ve okula daha istekli gitmesini sağlayacaktır. Böylelikle oluşabilecek okul kaygısı veya okul korkusu duygularını sevinç ve heyecan la değiştirmek mümkün.

 

Çocukların Okula Alışması için Zamana İhtiyacı Var!“Çocukları Okula Alıştırabilmek için Vaatlerde Bulunmayın!”

Okul ailenin istediği için çocuğun gittiği bir yer değildir. Bu nedenle teşvik etmeye çalışırken simgesel pekiştireç vermek çocuğun ödül beklentisini arttırabilir ve zamanla oyuncak istediği zaman okula gitmek istememeyi aileye karşı kullanmasına sebep olabilir. Bu nedenle daha çok sözel pekiştireç vermek ve okulun çocuğa ait bir alan olduğunu unutmamak gerekir.

 

Duygularınızı Kontrol Edin

Anne ve babalar içinde oldukça duygusal olan okulun ilk günü deneyiminde ailelerin duygularını kontrol etmeleri sevinç gözyaşlarına boğulmamaları önemlidir. Ağlayan ebeveynlerini gören çocuklar bu durumu tedirginliğini arttırabilir ve “annem-babam da benden ayrılmak istemiyor demek ki burası güvenli bir yer değil” şeklinde yorumlayabilir.

 

Okulda Yaşayacaklarına Dair Yapılandırılmış Açıklamalardan Kaçının

Okula gidince neyle karşılaşacağına dair gerekli ve yeterli bilgi vermek çocuğun kaygısını azaltırken, çok fazla çerçevelendirilmiş ve netlik içeren cümleler kurmak çocuğun beklenti içine girmesine ve hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir.

 

Okula ve Öğretmenine Güvendiğinizi Hissettirin

Ebeveynlerin güven içinde çocuğu okula götürmesi çocuğun da okula karşı güven duygusu hissetmesine sebep olacaktır. Bu sebeple öğretmen veya okulla ilgili anlaşmazlık durumlarını çocuğun yanında konuşmak yerine öğretmenle paylaşmak açık ve sınırlara uygun bir iletişim geliştirmek çocuğunda iletişim becerilerine rol model olacaktır.

Okulda neler yaşadığına dair merak duyan ebeveynler yönlendirilmiş sorular sormaktan kaçınmalı ve çocuğu yaşadıklarını paylaşmak için zorlamamalıdırlar.

  • Öğretmenin sana iyi davranıyor mu?
  • Öğretmenin sınıf arkadaşlarına bağırdı mı?
  • Okulda mutsuz musun?

Şeklinde ki sorular çocuğun hayal dünyasını canlandırabilir ve okulda tehlikede olduğunu düşünmesine neden olabilir.

 

Vedalaşarak Ayrılmaya ve Okuldan Zamanında Almaya Özen Göstermelisiniz

Çocuğunuzu okula bırakırken vedalaşmak ve almanız gereken saatte orada bulunmak, diğer çocuklarla birlikte okuldan ayrılması kaygısını azaltacak ve eve döneceği, okulda bırakılmayacağına dair inancını kuvvetlendirecektir.

Çocukların zaman kavramı daha gelişmediği için alacağınız saati söylemek yerine “şimdi bir etkinlik olacak daha sonra yemek yiyeceksiniz yemekten sonra seni almak için geleceğim” şeklinde açıklama yapmak doğru olacaktır.

 

Çocuklarda Negatif Duygulara İzin Verin!

Alışmakta zorlandığını görüyorsanız ve bunu belli ediyorsa okul harika bir yer, bende gittim, çok güzel oyuncaklar var, çok seveceksin şeklinde cümleler kurmak yerine; ilk gün senin için zor geçiyor, alışmakta zorlanıyorsun, evden başka bir yerde kalma fikri seni korkutuyor, alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyduğunu görüyorum gibi ifadeler kullanmak çocuğun duygularını dışa vurmasını kolaylaştıracak ve anlaşılır olduğunu hissettirecektir.

Okuldan keyifli ve mutlu döndüyse; okulun ilk günü güzel geçmiş, yeni arkadaşlar edinmek senin için keyifli şeklinde cümleler kurulabilir.

 

Çocukların Okula Alışması için Zamana İhtiyacı Var!

Okula alışmakta zorlanan çocuk terkedilme, unutulma ve annesinin babasının o yokken neler yaptığıyla ilgili kaygılar hissedebilir ve bu duyguları güven duygusuyla değiştirmek için zamana ihtiyaç duyabilir. Çocuğa bir alışma süresi tanımak, sabırlı ve istikrarlı olmak çok önemlidir. Çocuğun okula devamını sağlamak alışması için kolaylık sağlayacaktır. Davranışlar tekrarlanarak kazanılan örüntülerdir bu sebeple ailenin istikrarlı tutumu çocuğun alışma sürecine katlı sağlayacaktır.

Fakat alışma süreci 1 aydan fazla sürüyorsa ve uzun süredir çocuğun günlük hayatında bozulmalar varsa (uykuda bozulma, içe kapanma, hırçınlık, huzursuzluk, iştah kaybı vb. gibi) uzman çocuk psikoloğu tarafından destek almanız durumun daha doğru bir şekilde yönetilmesi için en avantajlı durumdur.

Okulun ilk günüde, yeni başlangıçlar yapacak bütün çocuklar ve ailelerine eğitim hayatları boyunca unutamayacakları güzellikte anılar yaşamalarını diliyorum sevgiler…

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 650px;}